ALTAN Hidrolik ve HMF ortak çalışması

Altan Hidrolik, STFA ve HMF ile birlikte mobil iş makinası konusunda yeni bir çözüme imza attı. STFA’nın Fas Sabi liman inşaatında kullandığı, HMF Hyundai iş makinasının su altı kırıcı kompresörünün,  Altan Hidrolik Ar-ge’si tarafından yapılan tasarımla hidrolik sistemden tahrik alması sağlanmış oldu.

Hyundai 800 LC9 paletli ekskavatörde kullanılan su altı kırıcı kiti için ayrı bir elektrik veya dizel tahrikli kompresöre ihtiyaç duyulmaktaydı. Ancak sahanın bir liman inşaatı olması sebebiyle iş makinasının yanında bir kompresörün yer alması iş makinasının çalışma kabiliyetini kısıtlamaktaydı. İşte bu sebeple yapılan ortak toplantılar sonrası, kompresörün mobil iş makinasının üzerine konumlandırılmasına ve hidrolik sistemden tahrik almasına karar verildi. Kompresörün pistonlu pompasını tahrik için gerekli devir/dakika çevirecek debi ve basınçta yağın, iş makinası motorundan kompresöre aktarılması için gerekli olan tüm borulama ve bağlantı elemanlarının tasarımı, Altan Hidrolik Ar-ge bölümü tarafından projelendirilmiştir. Altan Hidrolik yaklaşık bir buçuk aylık bir sürede tasarımı, üretimi ve testleri tamamlayarak montaj kitini, HMF servis bölümüne teslim etmiştir.

Temmuz 2013 tarihinde HMF’nin servis bölümü tüm sistemi, FAS Sabi limanında bulunan Hyundai 800 LC9 makinanın üzerine konumlandırmıştır. Halen sorunsuz bir şekilde FAS’ta hizmet veren Hyundai 800 LC9 iş makinası, yapılan bu tasarım sayesinde liman inşaatı gibi sınırlı çalışma sahalarında, mobilizesini kaybetmeden hızlı bir şekilde çalışmasını sürdürmeye devam edebilmektedir.